Απόλυτη... «μιζέρια» στο Μιλάνο

Σε ένα εξαιρετικά ''φτωχό'' παιχνίδι στο «Giuseppe Meazza», Ίντερ και Ρόμα ''κόλλησαν'' στο 0-0 και πλέον η Γιουβέντους έχει την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας

SERIE A - 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΝΤΕΡ - ΡΟΜΑ: 0-0

Γήπεδο: Giuseppe Meazza

Σε ένα εξαιρετικά ''φτωχό'' παιχνίδι στο «Giuseppe Meazza», Ίντερ και Ρόμα ''κόλλησαν'' στο 0-0 και πλέον η Γιουβέντους έχει την ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι δύο ομάδες ότι έκαναν το έκαναν στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες αλλά τίποτα το τρομερό. Στο δεύτερο πραγματικά κόλλησαν και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τίποτα το αξιόλογο.

Η Ίντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με τον Λουκάκου να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος του Βερετού και να πλασάρει αλλά ο Μιράντε απέκρουσε εντυπωσιακά. Ένα λεπτό αργότερα ένα τεράστια ευκαιρία για τους «νερατζούρι» με τον Μπιράκι να γυρίζει επικίνδυνα και τον Λαουτάρο από πολύ κοντά να στέλνει την μπάλα ψηλά. Στο 19' η Ρόμα απείλησε με τον Τζανιόλο να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που απέκρουσε με δεύτερη προσπάθεια ο Χαντάνοβιτς. Στο 32' οι γηπεδούχοι είχαν τεράστια ευκαιρία με τον Μπιράκι να γυρίζει για τον Λαουτάρο που αφού συνεργάστηκε ωραία με τον Μπόρχα Βαλέρο, σούταρε μέσα από την περιοχή στέλνοντάς την μπάλα λίγο έξω. Στο 43' νέα ευκαιρία για την Ίντερ με τον Μιράντε να διώχνει πάνω στον Λουκάκου, αυτός πέρασε για τον Μπρόζοβιτς που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Η Ίντερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με ωραίο σουτ του Βεσίνο που απέκρουσε ο Μιράντε. Τίποτα το ιδιαίτερο με ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην έχουν δημιουργήσει το παραμικρό.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Καντρέβα (45+2' Λατσάρο), Βεσίνο, Μπόρχα Βαλέρο (72' Ασαμόα), Μπρόζοβιτς, Μπιράκι (88' Ντ' Αμπρόζιο), Λουκάκου, Λαουτάρο

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Σαντόν (15' Σπινατσόλα), Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κόλαροφ, Βερετού, Ντιαβαρά, Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Μιχιταριάν (89' Φλορέντσι), Περότι (67' Τζέκο)