Ματσάρα και μοιρασιά για Άιντραχτ και Χέρτα (VIDEO)

Τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Χέρτα Βερολίνου που ήρθαν ισόπαλες 2-2 στην «Commerzbank-Arena»

BUNDESLIGA - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ - ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: 2-2

Γήπεδο: Commerzbank-Arena

Τρομερό παιχνίδι ανάμεσα σε Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Χέρτα Βερολίνου που ήρθαν ισόπαλες 2-2 στην «Commerzbank-Arena». Μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τη Χέρτα όμως να βρίσει τον τρόπο να σκοράρει πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα. Το δεύτερο ημίχρονο αν και πάλι οι Βερολινέζοι σκόραραν, άνηκε εξ ολοκλήρου στην Άιντραχτ που δημιούργησε πολλές και καλές ευκαιρίες, βρήκε δύο γκολ που μέτρησαν, δύο που δεν μέτρησαν, είχε δοκάρι και θα μπορούσε εύκολα να έχει πάρει και τη νίκη. Σε κάθε περίπτωση οι «αετοί» κατάφεραν να μην χάσουν για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι στην Bundesliga, ενώ η Χέρτα πήρε ένα σημαντικό βαθμό στη μάχη της παραμονής.

Η Άιντραχτ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 14' με σουτ του Καμάντα που απέκρουσε ο Κραφτ. Πέντε λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για τους «αετούς» με τους Κόστιτς και Καμάντα να παίζουν ωραία το «1-2» και τον τελευταίο να γυρίζει για τον Πασιένσια που θα μπορούσε απλά να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Ρέκικ έδιωξε τελευταία στιγμή. Στο 21' ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Αντρέ Σίλβα, μετά από κόρνερ, που απέκρουσε ο Κραφτ. Με τη συμπλήρωση του ημιώρου η Χέρτα άνοιξε το σκορ με τον Γκρούιτς να βγάζει σέντρα για τον Λουκεμπάκιο που από κοντά έκανε το 0-1. Στο 31' η Άιντραχτ απείλησε με μακρινό σουτ του Σο που πέρασε λίγο έξω. Στο 38' ο Κόστιτς γύρισε για τον Πασιένσια που πάτησε για τον Καμάντα κι αυτός με ωραίο σουτ σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ του Κόστιτς στον Σταρκ στην αρχή της φάσης.

Στο 63' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Χέρτα πέτυχε και δεύτερο τέρμα με Μπογιατά να γυρίζει με τη μία, μετά από στημένη φάση, για για τον Γκρούιτς κι αυτός σε κενή εστία έκανε το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα η Άιντραχτ μείωσε με τον Κόστιτς να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Τουρέ να παίρνει την πρώτη κεφάλια και τον Χιντερέγκερ με δεύτερη να κάνει το 1-2. Στο 68' οι Βερολινέζοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Πλάτενχαρντ να γυρίζει για τον Σέλκε που με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 71' και σε μία αρκετά περίεργη φάση, οι «αετοί» σκόραραν αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για φάουλ του Αντρέ Σίλβα στον Κραφτ. Πέντε λεπτά αργότερα νέα ευκαιρία για την Άιντραχτ με σουτ του Ντα Κόστα που απέκρουσε ο Κραφτ. Στο 83' ακόμα μία τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους με πλασέ του Κόστιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Κραφτ ενώ στη συνέχεια ο Τουρέ από πολύ πλάγια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα όμως και μετά από κόρνερ του Κόστιτς, ο Χιντερέγκερ πήρε την κεφαλιά και ο Ρόντε με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-2!

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Ρένοφ, Ντα Κόστα, Χιντερέγκερ, Χασέμπε, Τουρέ, Κόστιτς, Σο, Καμάντα, Φερνάντες (62' Ρόντε), Αντρέ Σίλβα (84' Γιόβελιτς), Πασιένσια

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Κραφτ, Πλάτενχαρντ, Σταρκ (79' Μίτελσταντ), Μπογιατά, Κλάντερ, Ρέκικ, Νταριντά, Ντούντα (49' Λέβεν), Γκρούιτς, Σέλκε, Λουκεμπάκιο (79' Βολφ)