Άλωσαν το Τορόντο οι Ρόκετς (VIDEO)

Η ομάδα του Χιούστον υποχρέωσε τους πρωταθλητές σε δεύτερη συνεχόμενη, εντός έδρας, ήττα- Όλα τα αποτελέσματα των αγώνων στο NBA

Το απόρθητο κάστρο των Τορόντο Ράπτορς έπαψε να είναι απόρθητο, αφού, μετά τους Μαϊάμι Χιτ πριν από δυο βράδια, τα ξημερώματα και οι Χιούστον Ρόκετς νίκησαν τους πρωταθλητές, μέσα στο σπίτι τους, με 119-109.
Με 22/55 τρίποντα, οι Ρόκετς επέβαλλαν από την αρχή το ρυθμό τους, πήγαν στο ημίχρονο, έχοντας αποκτήσει διαφορά 8 πόντων, 55-63, έφτασαν να προηγηθούν μέχρι και με +16, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.
Κορυφαίος των νικητών ο Μπεν ΜακΛέμορ με 28 πόντους (8/17 σουτ από την περιφέρεια, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να κάνει τριπλ-νταμπλ. Είχε 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 23 πόντους.
Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Σιάκαμ είχε 24 πόντους, ενώ άλλους 20 προσέθεσε ο ΦανΒλίτ.

Με τον Ντέβιν Μπούκερ να κάνει μεγάλο ματς, έβαλε 44 πόντους, οι Φίνιξ Σανς νίκησαν, στην παράταση, τους Πέλικανς, με 139-132 μέσα στη Νέα Ορλεάνη.
Με λιγότερο από τέσσερα λεπτά για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια, οι Σανς προηγούνταν με διαφορά 10 πόντων, 113-123, αλλά οι Πέλικανς δεν το έβαλαν κάτω και με επιμέρους 12-2 έστειλαν το ματς στην παράταση 125-125. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Σανς ήταν περισσότερο ψύχραιμοι και υποχρέωσαν τους Πέλικανς σε έβδομη συνεχόμενη ήττα.
Συνολικά, έξι παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον κορυφαίο όλων, τον Μπούκερ, να έχει 44 πόντους (13/24 δίποντα, 5/11 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Άλλους 20 πόντους πρόσθεσε ο Φρανκ Καμίνσκι.
Από την πλευρά των γηπεδούχων, οι Ίνγκραμ, Ρέντικ, Μπολ και Χόλιντεϊ πέτυχαν τουλάχιστον 20 πόντους έκαστος, ωστόσο δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν νέα ήττα για τους Πέλικανς.

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες και με οκτώ παίκτες να πετυχαίνουν double figure, οι Ντένβερ Νάγκετς επέστρεψαν στις νίκες, υποχρεώνοντας τους Νιου Γιορκ Νικς σε έβδομη συνεχόμενη ήττα, 129-92.
Από το ξεκίνημα, η ομάδα του Ντένβερ επέβαλε τον ρυθμό της, πήρε διαφορά άνω των 20 πόντων στο ημίχρονο, 45-67, και, προς το τέλος του αγώνα, προηγήθηκε και με +42, 84-126, πριν από το τελικό 92-129.
Για τους νικητές, ο Μπάρτον ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.
Από την πλευρά των γηπεδούχων, με 17 πόντους τελείωσε το ματς ο Ρόμπινσον, ενώ οι υπόλοιποι έμειναν χαμηλά.

Οι πολλές απουσίες υποχρέωσαν τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς να παραταχθούν με εννέα παίκτες, ωστόσο κατάφεραν να νικήσουν 119-113 τους Φιλαδέλφεια Σίξερς, βάζοντας τέλος στις τέσσερις συνεχόμενες νίκες των αντιπάλων τους.
Σε φοβερή βραδιά οι Χατσιμούρα (27 πόντους), Μπιλ (26 πόντους και 10 ριμπάουντ) και Μπέρτανς (26 πόντους με 7/13 τρίποντα) κατάφεραν να οδηγήσουν τους Γουίζαρντς στη πρώτη νίκη, μετά από τρεις αγώνες.
Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Εμπίντ κατέβασε 21 ριμπάουντ (!) σημειώνοντας και 26 πόντους για το δικό του double-double, ενώ 33 πόντους πέτυχε ο Χάρις.