Μεγάλο διπλό με 2-0 πήρε η Νιούκαστλ στην έδρα της Σέφιλντ

PREMIER LEAGUE-15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝ.-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 0-2

Γήπεδο: Μπράμαλ Λέιν

Σε ανοδική τροχιά η Νιούκαστλ, που πήρε μεγάλο διπλό με 2-0 μέσα στην έδρα της Σέφιλντ.

Στο 6ο λεπτό ο Φερνάντες παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αλλά ο Ντουμπράβκα έσωσε και στο 15’ ο Μανκίγιο σέντραρε από δεξιά και ο Σεν Μαξιμέν με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 19’ ο ΜακΜπέρνι πήρε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπάλντοκ αλλά ο Ντουμπράβκα έσωσε εντυπωσιακά και στο 31’ ο κίπερ της Νιούκαστλ είπε όχι και σε εκτέλεση φάουλ του Φλεκ. Στο 37ο λεπτό ο Ο’Κόνελ αστόχησε από ιδανικό σημείο, ενώ στο 45+2’ ο Ντουμπράβκα πραγματοποίησε μια ακόμη επέμβαση σε σουτ του Νόργουντ.

Στο 53’ ο Ντουμπράβκα είπε όχι σε κεφαλιά του ΜακΜπέρνι και στο επόμενο λεπτό, το πλασέ του Λούντστραμ πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 70’ μετά από μπαλιά από την άμυνα, ο Κάρολ πήρε την κεφαλιά στο κέντρο, η άμυνα της Σέφιλντ κόλλησε και ο Σέλβεϊ έφυγε μόνος με τον Χέντερσον και τον πλάσαρε για το 0-2. Το γκολ μέτρησε μάλιστα μετά από εκτέλεση του VAR.

Στο 83’ ο Χέντερσον είπε όχι ε εκτέλεση φάουλ του Σέλβεϊ.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάσαμ (74’ Φρίμαν), Ίγκαν, Λούντστραμ, Ο΄Κόνελ, Μπάλντοκ, Νόργουντ (72’ ΜακΓκόλντρικ), Φλεκ, Στίβενς, ΜακΜπέρνι, Σαρπ (63’ Μουσέτ)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μανκίγιο, Φερνάντες, Κλαρκ (87' Κραφτ), Ντάμετ, Βίλεμς, Αλμιρόν, Χέιντεν, Σέλβεϊ, Σεν Μαξιμέν (81’ Ατσού), Κάρολ (72’ Ζοέλιντον)