''Έβρεξε'' γκολ και χατ-τρικ στη Γαλλία

LIGUE 1 - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ανζέ - Μαρσέιγ: 0-2

(Σανσόν 17', Παγιέ 41' (πεν.))

Η Μαρσέιγ συνεχίζει τις νικηφόρες εμφανίσεις καθώς αυτή τη φορά πέρασε με 0-2 από την έδρα της Ανζέ, παίρνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της. Το σκορ για τους Μασαλούς άνοιξε στο 17' ο Σανσόν και το 0-2 έκανε στο 41' ο Παγιέ με πέναλτι.

Μπορντό - Νιμ: 6-0

(Μαχά 24', 37', 53', Ντε Πρεβίλ 58', Οτάβιο 77', 87')

Εύκολη βραδιά για την Μπορντό που συνέτριψε με 6-0 τη Νιμ και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24' με τον Μαχά ενώ ακολούθησαν ακόμα δύο τέρματα του Νιγηριανού, στο 37' και 53' για το 2-0 και 3-0 αντίστοιχα. Το 4-0 ήρθε στο 58' με τον Ντε Πρεβίλ και το 4-0 στο 77' με τον Οτάβιο ο οποίος μάλιστα σκόραρε και δέκα λεπτά αργότερα διαμορφώνοντας το τελικό 6-0!

Μπρεστ - Στρασμπούρ: 5-0

(Μεντί 21', Μπατόκιο 45+1', 53' 75', Ενγκομά 90+3')

Τεράστια νίκη για την Μπρεστ που διέλυσε με 5-0 τη Στρασμπούρ και πήρε τεράστια ανάσα χάρη σε χατ-τρικ του Κριστιάν Μπατόκιο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21' με τον Μεντί ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ιταλός μέσος. Σκόραρε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στο 53' και 75' γράφοντας το 4-0 και τελειώνοντας από νωρίς το παιχνίδι. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Ενγκομά κάνοντας το 5-0.