Μεγάλη νίκη με 2-1 πήρε η Μάιντς κόντρα στην Άιντραχτ, που είχε προηγηθεί

BUNDESLIGA-13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΪΝΤΣ-ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.: 2-1

Γήπεδο: OPEL ARENA

Η Μάιντς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στην Άιντραχτ ωστόσο στο τέλος κέρδισε με 2-1 και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Στο 13ο λεπτό, ο Κόστιτς σέντραρα από αριστερά, ο Κορ πήρε την κεφαλιά αμαρκάριστος αλλά αστόχησε, όπως και ο Πατσιέντσια στο 28’ και στο 34’ στην εξέλιξη από ένα κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Χιντερέγκερ που με πλασέ έκανε το 0-1. Ωστόσο στο  45’ η Άιντραχτ έχασε τον Κορ με κόκκινη κάρτα.

Η Μάιντς μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τους Μποέτιους και Φερνάντες στο 49’ και στο επόμενο λεπτό, ο Στ.Γιούστε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Ονίσιβο με προβολή έκανε το 1-1. Στο 54’ η Μάιντς σκόραρε ξανά αλλά το γκολ ακυρώθηκε και στο 68’ το σουτ του Σζαλάι σταμάτησε στο δοκάρι της Άιντραχτ. Και στο επόμενο λεπτό ο Σζαλάι με κεφαλιά μετά από σέντρα του Ονίσιβο από δεξιά, έκανε το 2-1.

Στο 87' ο Ρένοβ νίκησε τον Κόστιτς σε μοναδικό τετ α τετ.

ΜΑΪΝΤΣ: Τσέντνερ, Ααρόν Μαρτίν, Νιακατέ, Οζτουνάλι, Λάτσα (57’ Σζαλάι), Στ.Γιούστε (65’ Μπροζίνσκι), Φερνάντες, Μαλόνγκ, Οσνίσιβο, Μποέτιους, Κέισον (90+2' Μαξίμ)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Ρένοβ, Χιντερέγκερ Τουρέ, Εντικά, Ντα Κόστα, Ρόντε (74’ Γκατσίνοβιτς), Κόστιτς, Κορ, Σο, Καμάντα, Πατσιέντσια (46’ Τόρο)