Έ«Χ»ασε τεράστια ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ (VIDEO)

Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ κόλλησαν στο 0-0 με τους «γαλαζοκίτρινους» να χάνουν πέναλτι στο 90+3’

ΚΥΠΡΟΣ-11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ: 0-0

Γήπεδο: ΓΣΠ

Oμόνοια και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 0-0 στο ΓΣΠ μετά από ένα δραματικό παιχνίδι αφού οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Ντε Βινσέντι.

Μόλις στο 3′ ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λανγκ στον Σάβιτς μέσα στην περιοχή και φάνηκε πως υπήρχε επαφή. Στο 11′ η Ομόνοια απείλησε με κεφαλιά του Ματ, μετά από φάουλ του Τιάγκο αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Στο 20′ οι πράσινοι απείλησαν και πάλι όταν μετά από φάουλ του Γκόμεθ, ο Λούφτνερ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς, μάζεψε. Δυο λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ απείλησε μετά από κόρνερ ο Πάβλοβιτς έκανε την κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη.

Στη συνέχεια το συγκρότημα του Μπεργκ είχε την κατοχή της μπάλας και γυρόφερνε στην περιοχή του Μπέλετς χωρίς όμως να μπορέσει να απειλήσει την εστία του.

Μάλιστα η ομάδα του Ντολ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 44′ όταν ο Ζοαζίνιο βρήκε μέσα στην περιοχή τον Τάμαρι, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Φαμιάνο έδιωξε σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Σάβιτς έκανε του σουτ αλλά ήταν άστοχο και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Με το καλημέρα του δευτέρου μέρους το τριφύλλι έχασε σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθεί όταν ο Μαύριας έκανε την σέντρα και ο Μερκής άθελα του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Τιάγκο ο οποίος σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 57′ οι πράσινοι έχασαν νέα ευκαιρία , με τον Τιάγκο να βρίσκει τον Μποτεάκ μέσα στην περιοχή, αλλά αυτός δεν βρήκε όπως ήθελε την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Μπέλετς να μαζέψει την μπάλα.. Στο 61′ ο Τάμαρι μετά από ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 86′ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε κράτημα του Λανγκ στον Τάμαρι, ωστόσο δεν φαινόταν να ήταν ικανό για να δοθεί πέναλτι. Μετά από αυτή τη φάση το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά αφού οι φίλοι της Ομόνοιας έριχναν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Στις καθυστερήσεις ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε το πέναλτι και έστειλε την μπάλα έξω και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε 0-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Χούμποτσαν Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Τιάγκο (76′ Κακουλλής), Μποτέακ, Ντάρμπισαϊρ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Μερκής, Σάβιτς, Ζοαοζίνιο (67’Γιάκολις), Σόουζα, Μάτιτς, Τάμαρι, Εφραίμ (59’Μπέζιακ), Πάβλοβιτς (83’Ντε Βινσέντι).