Πήρε τη ματσάρα κι έπιασε ξανά κορυφή η Γκλάντμπαχ (VIDEO)

Ματσάρα ανάμεσα σε Γκλάντμπαχ και Φράιμπουργκ στο «Borussia-Park», με τα «πουλάρια» να παίρνουν τελικά τη νίκη με 4-2 και να σκαρφαλώνουν στην κορυφή της Bundesliga

BUNDESLIGA - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ - ΦΡΪΜΠΟΥΡΓΚ: 4-2

Γήπεδο: Borussia-Park

Ματσάρα ανάμεσα σε Γκλάντμπαχ και Φράιμπουργκ στο «Borussia-Park», με τα «πουλάρια» να παίρνουν τελικά τη νίκη με 4-2 και να σκαρφαλώνουν στην κορυφή της Bundesliga. ''Τρελό'' παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με το σκορ να είναι ήδη 1-1 στο 6', ακόμα πιο ''τρελό'' το δεύτερο ημίχρονο με την Γκλάντμπαχ να βρίσκει δύο γκολ σε πέντε λεπτά στην εκκίνηση του, τη Φράιμπουργκ να μειώνει και τελικά τον μεγάλο πρωταγωνιστική, Εμπολό, να καθαρίζει τη νίκη με δύο γκολ και μία ασίστ.

Η Φράιμπουργκ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με σουτ του Σλότερμπεργκ που απέκρουσε ο Σόμερ. Ένα λεπτό αργότερα η Γκλάντμπαχ άνοιξε το σκορ με τον Μπένες να εκτελεί ένα φάουλ, τον Μπενσεμπαϊνί να παίρνει την κεφαλιά που απέκρουσε ο Φλέκεν αλλά ο Τουράμ πήρε το ριμπάουντ κάνοντας από κοντά το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σμιντ. Στο 21' η Γκλάντμπαχ σκόραρε με τον Εμπολό, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Τουράμ, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Με τη συμπλήρωση του ημιώριου ένα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τους Εμπολό και Χέρμνα να συνεργάζονται εξαιρετικά και τον τελευταίο να σουτάρει από πλάγια θέση αλλά ο Φλέκεν απέκρουσε.

Στο 46' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Γκλάντμπαχ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Χέρμαν να περνά ωραία για τον Εμπολό που νίκησε τον Φλέκεν για το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Χάιντζ στον Εμπολό, με τον ίδιο ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, ο Νόιχαους πήρε το ριμπάουντ αλλά ο Φλέκεν απέκρουσε. Στο 51' ο Ζακάρια βρήκε ωραία τον Εμπολό που γύρισε για τον Χέρμαν κι αυτός έκανε το 3-1! Στο 58' η Φράιμπουργκ μείωσε σε 3-2 με κοντινή κεφαλιά του Χέλερ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκίντερ. Στο 71' η Γκλάντμπαχ τελείωσε το παιχνίδι με τον Νόιχαους να περνά ωραία για τον Εμπολό που έσκαψε την μπάλα νικώντας τον Φλέκεν για το 4-2. Στο τέταρτο και πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γκλάντμπαχ έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες να πετύχει και πέμπτο τέρμα, με τον Φλέκεν να σταματά δις τον Χόφμαν.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Λάινερ Ελβέντι, Γιάντσκε, Μπενσεμπαϊνί, Μπένες (65' Κράμερ), Ζακάρια, Νόιχαους, Χέρμαν, Εμπολό (84' Πλεά), Τουράμ (89' Χόφμαν)

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Γκούλντε ( 73' Κβον), Σλότερπεργκ (56' Σάλαϊ), Χάιντζ, Σμιντ, Κοχ, Χέφλερ, Γκίντερ, Χάμπερερ, Πέτερσεν, Χέλερ