Με ανατροπή η ομάδα της ΑΕΛ επικράτησε 2-1 του Βόλου

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΡΙΣΑ - ΒΟΛΟΣ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: AEL FC Arena

Η ΑΕΛ με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τη νίκη με 2-1 επί του Βόλου και έπιασε την ΑΕΚ στη 3η θέση με 18 βαθμούς. Από την άλλη μεριά, ο Βόλος μένει στους 13 πόντους.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και πίεσε. Την πρώτη ευκαιρία όμως είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Τόρες στο 6'. Δύο λεπτά μετά και από διώξιμο της άμυνας των φιλοξενουμένων, ο Φατιόν έπιασε ένα ευθύβολο συρτό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μελίσσα. Ο Βόλος πριν φύγει το ημίχρονο πήρε μέτρα στο γήπεδο και βρήκε το γκολ με τον Τόρες στο 38'. Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και είχε νέο δοκάρι σε σουτ του Καρανίκα λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στο β' μέρος ο Μιχάλης Γρηγορίου άλλαξε πρόσωπα και σχήμα και οι Θεσσαλονί έβγαλαν αντίδραση. Στο 57', σέντρα του Καρανίκα, ο Τσίκα πήδηξε με τα χέρια ψηλά, ο Βάτσιος είδε παράβαση και ο Φατιόν από τα 11 βήματα έφερε το ματς στα ίσα. Ουάρντα και Ντάουντα σε δύο περιτπώσεις άγγιξαν την ανατροπή(77' και 67' αντίστοιχα). Ο δεύτερος όμως, στο 84' έκανε το 2-1 με πλασέ σε τετ-α-τετ με τον Μελισσά με την άμυνα του Βόλου να... κολλάει.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Ζίζιτς (46′ Ασούμπρε), Μόρας, Μπράλιτς, Καρανίκας, Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς (77′ Μπούστος), Φατιόν, Στάνκοβιτς, Ουάρντα, Νούνιτς (67′ Ντάουντα).

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Μαξ (88′ Ατιγιάτ-Αλλάχ), Ζοάο (70′ Μυστακίδης), Τόρες, Μουνίθ, Μάντζης (79′ Λύρατζης).