Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τους Φθιωτες, 1-0 την Ξάνθη

ΣΟΎΠΕΡ ΛΊΓΚΑ 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΜΊΑ - ΞΑΝΘΗ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΔΑΚ Λαμίας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στέφανος Κουμπαράκης

Η Λαμία συνεχίζει την ανοδική της πορεία, αφού επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης με γκολ του Μπεχαράνο ο οποίος έφερε τους Φθιώτες σε απόσταση ασφαλείας από τις τελευταίες θέσεις.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της, κρατώντας για ακόμα μία φορά το μηδέν στην άμυνα. Οι Ακρίτες έμειναν χωρίς τρίποντο για πέμπτο σερί ματς, μετρώντας τέσσερις ήττες και μία ισοπαλία.

Το παιχνίδι άρχισε με χαμηλό τέμπο, μέχρι το 12’, όταν και η Ξάνθη απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με ένα ασουτ του Ντε Αμορίμ από το ημικύκλιο, ανάγκασε τον Θεοδωρόπουλο σε ωραία απόκρουση.

Από την φάση αυτή και μετά όμως η Λαμία πήρε την μπάλα στα πόδια της και κατάφερε να ελέγξει το παιχνίδι. Μάλιστα, απείλησε στο 23’ με κεφαλιά του Τουράμ και τον Αμπάντ να μπλοκάρει.

Η ανωτερότητα της Λαμίας συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να καταφέρνει άμεσα στην επανάληψη να βρει το γκολ που της έδωσε το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, στο 54’ ο Μπεχαράνο βρέθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάντ για το 1-0. Η Ξάνθη προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν έγινε απειλητική.

Στο 89’ ένα σουτ του Μπαριέντος έφυγε άουτ και κάπως έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Λαμία να πανηγυρίζει την τρίτη της διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

ΛΑΜΙΑ:  Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Καραμάνος(87' Βύντρα) , Τιρόνε(77' Σαλιακας) , Ρόμανιτς, Τουράμ.

ΞΑΝΘΗ: Αμπάντ, Ντε Αμορίμ(85' Πολετο) , Λισγάρας, Καρασαλίδης, Σόσα, Μουλέν(70' Ντε Λούκας) , Τερκί, Τζουρίτσκοβιτς(64' Μπαριέντος) , Εντουάρντο, Μαλεζάς, Ρενέλα