Εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε η Αλαβές κόντρα στη Βαγιαδολίδ

LA LIGA-13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΛΑΒΕΣ-ΡΕΑΛ ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: 3-0

Γήπεδο: Μεντιθορόθα

Βαθμολογική ανάσα για την Αλαβές, που κέρδισε εύκολα τη Βαγιαδολίδ με 3-0 και ξέφυγε λίγο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Αλαβές ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο μέρος και στο 20ο λεπτό άγγιξε το γκολ καθώς είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Λαγουάρδια ενώ στο 26’ ο Λούκας Πέρεθ έστρωσε στον Χοσελού που με σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Μάλιστα στο 32’ ο Μασίπ έκανε τραγικό λάθος μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Πίνα εξ επαφής πλάσαρε για το 2-0. Στο 36’ ο Μασίπ σταμάτησε τον Λούκας Πέρεθ.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την Αλαβές να απειλεί στο 73’ με κεαλιά του Μανού Γκαρσία και να κάνει το 3-0 στο 76’ με πέναλτι του Λούκας Πέρεθ, που είχε κερδίσει ο Ντουάρτε από τον Αλκαράθ.

Στο 78ο λεπτό ο Μπουρκ από κοντά δεν τελείωσε καλά τη φάση και στο 82’ το σουτ του Λούκας έφυγε μόλις έξω.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λαγουάρδια, Ντουάρτε, Ναβάρο, Αγιρεγαμπίρια, Γκαρσία, Χοσελού (77’ Πονς), Λούκας Πέρεθ, Πίνα (86’ Μπουργκί), Βιδάλ, Ριόχα (61’ Μπουρκ)

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Μογιάνο (65’ Πόρο), Μπάρμπα, Σαλισού, Ολίβας, Μίτσελ, Αλκαράθ, Βίγια (46’ Σάντρο), Πλάνο, Γκουαρντιόλα (46’ Ανουάρ), Ουνάλ