Έβρεξε... γκολ στην Πάρμα

Καλύτερο κι απ' ότι θα το περίμενε η Πάρμα που νίκησε πολύ εύκολα με 5-1 την Τζένοα στο «Ennio Tardini» πετυχαίνοντας τρία γκολ σε τρία λεπτά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

SERIE A - 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΡΜΑ - ΤΖΕΝΟΑ: 5-1

Γήπεδο: Ennio Tardini

Καλύτερο κι απ' ότι θα το περίμενε η Πάρμα που νίκησε πολύ εύκολα με 5-1 την Τζένοα στο «Ennio Tardini» πετυχαίνοντας τρία γκολ σε τρία λεπτά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου! Οι «σταυροφόροι» βρήκαν τον πρωταγωνιστή τους στο πρόσωπο του Αντρέας Κορνέλιους που μπήκε αναγκαστική αλλαγή στο 12' και τελικά συμπλήρωσε χατ-τρικ μέσα σε δώδεκα λεπτά! Τεράστια εμφάνιση από τον 19χρονο Ντέγιαν Κουλουσέβσκι που πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε δύο ασίστ. Σε τραγική κατάσταση η Τζένοα που στα τελευταία έξι παιχνίδια μέτρα πέντε ήττες και μία ισοπαλία.

Η Πάρμα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 3' με σουτ του Μπαρίλα που πέρασε λίγο έξω, όπως και ένα λεπτό αργότερα σουτ του Ινγκλέζε. Στο 23' νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Κουλουσέβσκι να γυρίζει για τον Κορνέλιους που σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Ράντου. Στο 38' η Πάρμα άνοιξε το σκορ με ωραίο σουτ του Κούτσκο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σκοτσιαρέλα εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Κορνέλιους με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Πάρμα τελείωσε το παιχνίδι καθώς ο Ζερβίνιο πέρασε ωραία για τον Κορνέλιους που τελείωσε ωραία τη φάση κάνοντας το 3-0.

Στο 50' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Πάρμα πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Κουλουσέβσκι να γυρίζει για τον Κορνέλιους που έκανε το 4-0 συμπληρώνοντας χατ-τρικ. Δύο λεπτά αργότερα η Τζένοα μείωσε σε 4-1 με ωραίο σουτ του Πιναμόντι. Στο 79' ο Κουλουσέβσκι εκμεταλλεύτηκε την τραγική πάσα προς τα πίσω από τον Άνκερσεν και αφού βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ράντου, πλάσαρε σωστά για το 5-1.

ΠΑΡΜΑ: Σέπε, Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Γκαλιόλιο, Ντεμάρκου (76' Πετσέλα), Κούτσκο, Σκοτσιαρέλα (62' Ερνάνι), Μπαρίλα, Κουλουσέβσκι, Ινγκλέζε (12' Κορνέλιους), Ζερβίνιο

ΤΖΕΝΟΑ: Ράντου, Γκολντανίγκα (54' Άνκερσεν), Ζαπάτα, Ελ Γιαμίγκ, Τζιλιόνε, Σένε (71' Γιαγκέλο), Ραντοβάνοβιτς, Λεραγκέρ, Πάχατς, Κουαμέ, Πάντεφ (45' Πιναμόντι)