Σαρωτικός Τσιτσιπάς, ισοφάρισε η Ελλάδα

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε, εύκολα, 2-0 σετ του Χουρκάτζ και η ελληνική ομάδα έκανε το 1-1 κόντρα στην Πολωνία

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το τέλειο παιχνίδι, επιτέθηκε στα αδύναμα σημεία του Χούμπερτ Χουρκάτζ, νίκησε στα δυο σετ και κράτησε ζωντανή την Ελλάδα στην διεκδίκηση της νίκης, κόντρα στην Πολωνία για το Davis Cup.

Μόλις 72 λεπτά ήταν αρκετά για τον Τσιτσιπά, προκειμένου να πάρει τον πόντο για την Εθνική Ελλάδας. Τελικό αποτέλεσμα 6-3, 6-1 και πλέον η νίκη και κατ’ επέκταση η πρωτιά στο Group A, θα κριθεί στο διπλό, που ακολουθεί. Σημειώνεται πως νωρίτερα, η Πολωνία είχε κάνει το 1-0, αφού ο Μιχάλης Περβολαράκης το πάλεψε, αλλά ηττήθηκε 2-0 σετ (6-4, 6-3) από τον Καμίλ Μάιχρζακ.

Όσον αφορά την επικράτηση του Στέφανου, σημείο κλειδί αποδείχθηκε το πρώτο σέρβις γκέιμ του στο ματς, καθώς έσωσε τρία μπρέικ πόιντς του Χουρκάτζ και στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό, ξεπέρασε το όποιο άγχος τον περιέβαλλε και έφτασε άνετα στη νίκη.

Αφού εκμεταλλεύτηκε 4/9 ευκαιρίες για μπρέικ, τις οποίες δημιούργησε στον αγώνα, ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε τη νίκη, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τον Πολωνό, ο οποίος φάνηκε ξεκάθαρα πως ήταν σε άσχημη μέρα.

Ο αγώνας των διπλών που θα ξεκινήσει περίπου στις 14:45 στο κεντρικό court των εγκαταστάσεων του Tatoi Club, θα κρίνει και ποια ομάδα θα πάρει τη νίκη σήμερα.

Οι Λούκας Κούμποτ και Μάρτσιν Ματκόφσκι θα αγωνιστούν από την Πολωνία, ενώ οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Μιχάλης Περβολαράκης θα τους αντιμετωπίσουν!