Πρόκριση στις καθυστερήσεις δια χειρός Μαχρέζ η Αλγερία

Στον τελικό του Κόπα Άφρικα οι Αλγερινοί με εκπληκτικό φάουλ του εξτρέμ της Μάντσεστερ Σίτι

COPA AFRICA 2019 - 2ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

Αλγερία - Νιγηρία: 2-1

Γήπεδο: Cairo International Stadium, Cairo

(Τρουστ-Εκόνγκ 40' (αυτ.), Μαχρέζ 90+5' - Ιγκάλο 73' (πεν.))

Χάρη σε ένα απίθανο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ριγιάντ Μαχρέζ στις καθυστερήσεις, η Αλγερία πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Νιγηρία και μαζί την πρόκριση για το μεγάλο τελικό του φετινού Κόπα Άφρικα όπου και θα αντιμετωπίσει τη Σενεγάλη. Η τελευταία φορά που η Αλγερία βρέθηκε στον τελικό αυτής της διοργάνωσης ήταν στο μακρινό 1980!

Στο 40' ο αμυντικός της Ουντινέζε, Τρουστ-Εκόνγκ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα στους Αλγερινούς. Η ισοφάριση για τη Νιγηρία ήρθε στο 73' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιγκάλο, σκορ το οποίο και παρέμεινε μέχρι τις καθυστερήσεις. Στο τελευταίο λεπτό όμως του έξτρα χρόνου ο εξτρέμ της Μάντσεστερ Σίτι, Ριγιάντ Μαχρέζ έκανε το 2-1 στέλνοντας την Αλγερία στον τελικό της ερχόμενης Παρασκευής.

Αλγερία: Εμπολί, Μαντί, Μπενλαμρί, Ζεφάν, Μπενσεμπαϊνί, Μαχρέζ, Φενγκουλί, Γκεντιούρα, Μπενασέρ, Μπελαϊλί, Μπουνεντία

Νιγηρία: Ακπέι, Κόλινς, Τρουστ-Εκόνγκ, Αβαζιέμ, Ομερούο, Εντιντί, Ετεμπό, Μούσα, Ιγκάλο, Τσουκβουέζε (78' Ονιεκούρου), Ιβόμπι