Στον τελικό χωρίς να... σκοράρει η Σενεγάλη (VIDEO)

Δύο χαμένα πέναλτι και ένα αυτογκόλ έκριναν τον πρώτο ημιτελικό του Κόπα Άφρικα

COPA AFRICA 2019 - 1ος ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

Σενεγάλη - Τυνησία: 0-0, 1-0 παρ.

Γήπεδο: 30 June Stadium, Cairo

(Μπρον 100' (αυτ.))

Σε ένα μέτριο παιχνίδι στο Κάιρο, Σενεγάλη και Τυνησία αναμετρήθηκαν για μία θέση στο μεγάλο τελικό του φετινού Κόπα Άφρικα. Τελικά χάρη σε ένα αυτογκόλ η Σενεγάλη πανηγύρισε την πρόκριση στον δεύτερο τελικό της ιστορίας της και περιμένει αντίπαλο ανάμεσα σε Αλγερία και Νιγηρία. Ο πρώτος ήταν το 2002 στη διοργάνωση του Μάλι, όταν είχε χάσει το τρόπαιο στα πέναλτι από το Καμερούν στη διαδικασία των πέναλτι. Μάλιστα ο νυν ομοσπονδιακός της τεχνικός, Αλιού Σισέ, ήταν εκ των μοιραίων σ' εκείνον τον τελικό καθώς δεν είχε καταφέρει να σκοράρει από την άσπρη βούλα.

Οι Τυνήσιοι ήταν αυτοί που έχασαν πρώτοι την ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα καθώς στο 75' ο Σασί αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Το ίδιο συνέβη όμως και πέντε λεπτά αργότερα, με τους Σενεγαλέζους να βλέπουν τον Σαϊβέ να αστοχεί κι εκείνος από την άσπρη βούλα.

Το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του ενενηνταλέπτου και μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί, και εξαιτίας ενός αυτογκόλ του Μπρον στο 100' η Σενεγάλη πήρε τη νίκη με 1-0 και μαζί την πρόκριση για τον τελικό.

Σενεγάλη: Γκομίς, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Γκασαμά (109' Βαγκέ), Γκιέγ, Κουγιατέ, Σαϊβέ, Ντιατά (68' Σαρ), Εντιαγέ (81' Σανέ), Νιάνγκ (63' Ντιανιέ), Μανέ

Τυνησία: Μουέζ, Μπρον, Μεριά, Χανταντί, Καζρί, Σασί (105' Μπαντρί), Ντ. Μοχάμεντ, Σκιρί, Μπ. Μοχάμεντ (82' Τσαλελί), Εμσακνί (45' Ναΐμ), Κενισί (117' Τσαουά)