Στα πέναλτι η πρόκριση

COPA AFRICA - ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Μαρόκο - Μπενίν: 1-1, 1-4 πεν.

(Εν Νεσιρί 76' - Αντιλεχού 53')

Βόμβα στο Κόπα Άφρικα με το Μαρόκο να γνωρίζει αποκλεισμό σοκ από το Μπενίν. Οι Μαροκινοί που θεωρούνταν εκ των φαβορί της διοργάνωσης, αστόχησαν σε δύο από τα τρία πέναλτι της «ρωσικής ρουλέτας» και τελικά έμειναν εκτός συνέχειας. Μοιραίος ο Χακίμ Ζίγιεχ του Άγιαξ που στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε κι αυτός πέναλτι και μαζί την ευκαιρία να στείλει τη χώρα τους στα προημιτελικά.

Το σκορ για το Μπενίν άνοιξε στο 53' ο Αντιλεχού ενώ στο 76' ο Εν Νεσιρί έφερε το ματς στα ίσα. Το 1-1 διατηρήθηκε αφού στις καθυστερήσεις ο Ζίγιεχ απέτυχε να σκοράρει από την άσπρη βούλα ενώ τελικά έμεινε αναλλοίωτο και κατά την ημίωρη παράταση.

Στη διαδικασία των πέναλτι μόνο ο Ιντρίσι κατάφερε να σκοράρει για το Μαρόκο καθώς οι Μπουφάλ και Εν Νεσιρί αστόχησαν. Οι παίκτες του Μπενίν σκόραραν και στα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσαν κερδίζοντας μία ιστορική πρόκριση.