«Καθάρισε» νωρίς η Αλγερία (VIDEO)

Οι Αλγερινοί επικράτησαν 2-0 της Κένυας, σκοράροντας δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στην πρεμιέρα τους στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΘΝΩΝ ΑΦΡΙΚΗΣ- Γ' ΟΜΙΛΟΣ, 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Αλγερία-Κένυα 2-0

Γηπεδο: CAIRO STADIUM

Ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Αλγερία, ώστε να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, επικρατώντας 2-0 της Κένυας στο Κάιρο.

Η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού έγινε στο 25', όταν ο Μπελαϊλί με σουτ στην αριστερή γωνία ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Κένυας σε εκπληκτική απόκρουση, διατηρώντας εκεί το μηδέν. Ο Οντιάμπο, όμως, θα ήταν μοιραίος, αφού 9 λεπτά μετά θα ανέτρεπε τον Μαχρέζ στην περιοχή και ο Μπουνετζά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έγραψε το 1-0. Η Αλγερία «χτύπησε» και στο 43', όταν ο Μαχρέζ μετά από εξαιρετικό γύρισμα σούταρε, η μπάλα βρήκε στον αμυντικό και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ματάσι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κάτι ιδιαίτερο να προσφέρει. Η Αλγερία κράτησε με άνεση αυτό το 2-0, που τη βόλευε και επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί.

Αλγερία: Εμπολί, Μαντί, Μπενλαμρί, Ατάλ, Μπενσεμπαϊνί, μαχρέζ, Φεγκουλί, Αμπέιντ (71' Γκεντιούρα), Μπενασέρ, Μπραχίμι (74' Μπελαϊλί), Ντελόρτ (81' Μπουνετζά)

Κένυα: Πάτρικ, Οκούμου, Ομάρ, Μούσα, Οτιένο, Αγιούμπ, Ομολό (72' Ομόντι), Ούμα (46' Καχάτα), Ουανιάμα, Γκονζάλες (89' Ομίνο), Ολούνγκα