Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Η Κασίμα αντίπαλος της Ρεάλ Μαδρίτης (VIDEO)

Η ομάδα από την Ιαπωνία επικράτησε 3-2 της Γουαδαλαχάρα και θα αντιμετωπίσει την Πρωταθλήτρια Ευρώπης στον ημιτελικό

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ- ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ

Κασίμα Άντλερς-Γουαδαλαχάρα 3-2
(49' Ναγκάκι, 69' Σερζίνιο, 84' Χιρόκι/ 3' Ζαλντίβαρ, 90'+4' Λεονάρντο αυτογκόλ)

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων προκρίθηκε η Κασίμα Άντλερς με την κάτοχο του ασιατικού Τσάμπιονς Λιγκ να επικρατεί 3-2 της Γουαδαλαχάρα και να αντιμετωπίζει τη Ρεάλ Μαδρίτης.
Η Γουαδαλαχάρα ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον Φαν Ράνκιν να υποχρεώνει τον τερματοφύλακα Κβόουν σε απόκρουση στο δεύτερο λεπτό, αλλά ένα λεπτό μετά η ομάδα από το Μεξικό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ζαλντίβαρ. Μάλιστα, η Γουαδαλαχάρα έχασε μεγάλη ευκαιρία, στις καθυστερήσεις, να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Πινέδα σημάδεψε το δοκάρι.
Στην επανάληψη, η Κασίμα Άντλερς αντέδρασε και έφτασε στην ανατροπή πετυχαίνοντας τρία γκολ. Στο 49ο λεπτό ο Ριότα Ναγκάκι ισοφάρισε, με τη Γουαδαλαχάρα να συνεχίζει να σπαταλά τις ευκαιρίες και τελικά στο 69' δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, ο Σερζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση για το 2-1 της Κασίμα Άντλερς. Έξι λεπτά πριν από το φινάλε ο Χιρόκι Άμπε "καθάρισε" το ματς, κάνοντας το 3-1, με τη Γουαδαλαχάρα να κερδίζει πέναλτι στις καθυστερήσεις. Ο Άλαν Πουλίδο ανέλαβε την εκτέλεση, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού νικήθηκε από τον γκολκίπερ, αλλά στην επαναφορά ο Λεονάρντο με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.